25 rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy. Pozostają wspomnienia (2024)

Dziś mamy 14 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:



08 czerwca 2024

25 rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy. Pozostają wspomnienia (1)

fot. Marcin Jarzembowski

„Jan Paweł II kochał i uczył miłości. Towarzyszył ludziom młodym i walczył#, by nie przegrali tej najważniejszej sprawy w życiu” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wydarzenia z nim związane są nawiązaniem do pielgrzymek Ojca Świętego i jego wizyt w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku. W pierwszych dwóch miastach papież gościł równo 25 lat temu – 7 czerwca 1999 roku.

W tym roku święto przypadło również na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jak dodał bp Krzysztof Włodarczyk, jest czymś znacznie więcej niż tylko symbolem czułości i wsparcia. – Jest to objawienie Bożej logiki miłowania i wyciągnięcie pomocnej dłoni w stronę każdego człowieka. Wpatrując się w Serce Pana Jezusa, poznajemy coraz głębiej, czym jest miłość Boża – mówił.

Jest to miłość – jak podkreślił biskup bydgoski, która wychodzi z inicjatywą, nie zabiega o uznanie i

niesie miłosierdzie. – Jest to miłość, która nigdy nie ustaje. A zatem kult Najświętszego Serca Pana Jezusa uwydatnia to, co jest sercem Kościoła – miłość Boga do nas i naszą odpowiedź na tę miłość na wzór miłości Jezusa. Święty Jan Paweł II nazywał to cywilizacją Serca Chrystusa, cywilizacją miłości. Budowanie tej cywilizacji jest dla nas wielkim wyzwaniem – podkreślił.

Biskup Włodarczyk skupiając się na osobie św. Jana Pawła II zauważył, że nie wstydził się on fizycznej bliskości. Nie bał się gestów czułości, serdeczności, był wierny w przyjaźni. – Zawsze ciekawy ludzi, ich świata, ich piękna, wyjątkowości, widział w nich odblask miłości Stwórcy. Sam nigdy nie oszczędzał się w dawaniu siebie. Jego miłość była miłością ojca. Jej źródła sięgały ojcowskiej miłości Boga. Promieniował tym ojcowskim ciepłem. A zarazem uczył, że miłość to nie tyle uczucia, co wybór i odpowiedzialność – powiedział.

Według ordynariusza diecezji bydgoskiej szczególną miłością św. Jana Pawła była Polska. Przypomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku ucałował ziemię dwukrotnie: na początku i na końcu. Mówił: „Całuję ziemię, z którą nigdy nie może się rozstać moje serce”. – Kochał, dlatego wymagał. Obliczem miłości bywał święty gniew. Jan Paweł II zawsze mocno reagował, gdy lekceważono prawo do życia. W Polsce najbardziej twardo mówił o tym do nas w 1991 roku, kiedy przypominał nam Dekalog – dodał.

George Weigel – mówił bp Włodarczyk – napisał, że miłość była motorem napędowym niewyczerpanej energii Karola Wojtyły. – Sam papież wielokrotnie powtarzał, że najważniejszą ludzką sprawą, której nie można przegrać, jest miłość. Punktem wyjścia była dla niego świadomość ukochania przez Boga. Jan Paweł II kochał i uczył miłości. Towarzyszył ludziom młodym i walczył, by nie przegrali tej najważniejszej sprawy w życiu. Jak żaden papież w historii dowartościował piękno ludzkiej miłości we wszystkich jej wymiarach. Akcentował rolę wolności, wyboru, odpowiedzialności.

Na zakończenie padło z ust biskupa zaskakujące pytanie: czym św. Jan Paweł II różnił się od idola rockowego, który porywa wielomilionowe tłumy? – Tym, że miał na względzie dobro tych ludzi. Nie uwodził. Nie gromadził wokół swojej idei, ale wokół Chrystusa. Miał na względzie dobro młodych, bo myślał w perspektywie ostatecznej: życia, śmierci i zmartwychwstania. Nie był naiwny, był wybitnym realistą, więc wszystko odnosił do Jezusa, nie do siebie. Był przezroczysty. Wiedział, i często to podkreślał, że jest człowiekiem Jezusa, instrumentem w rękach Ducha Świętego. Papież był po prostu autorytetem. Gigantem, który służy, pada na kolana i całuje brudną ziemię – zakończył.

W katedrze modlili się biskupi z Torunia – Andrzej Suski i Józef Szamocki, zarząd województwa, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych i mieszkańcy regionu, któremu patronuje św. Jan Paweł II. – Województwo ma wtedy sens, kiedy jest tworzone przez ludzi, a nie jest tworem administracyjnym wyznaczonym przez granice – powiedział marszałek Piotr Całbecki, podkreślając, że wydarzenia w Bydgoszczy celowo zostały zainaugurowane modlitwą w intencji mieszkańców. – Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem cierpienia za sprawiedliwość – dodał marszałek, parafrazując słowa Ojca Świętego, które wypowiedział 25 lat temu na bydgoskim lotnisku. – Papież odwiedził Bydgoszcz i Toruń, dwie stolice naszego regionu, tego samego dnia. Tak jakby chciał podkreślić, że ten region ma przyszłość, właśnie w takiej dobrej współpracy – powiedział Piotr Całbecki.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł:16

Galeria

Czytaj również

  • Uhonorują najlepszych terapeutów zajęciowych. Wnioski do 28 czerwca
  • W planach nowa droga ekspresowa. Budowa dróg w kujawsko-pomorskim
  • Nauka dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Nowe rozwiązania prawne
  • Zmiany w funkcjonowaniu punktów paszportowych. Reorganizacja pracy
  • Abp Georg Gänswein spotkał się z mieszkańcami. Niecodzienna wizyta

PowrótDrukuj

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)

Strażnicy miejscy na festynie. Zainteresowanie wzbudziła fotopułapka

We wtorek 4 czerwca 2024 r. przy świetlicy wiejskiej# w Sucharach odbył się festyn rodzinny, na którym gościli mundurowi z nakielskiej Straży Miejskiej.

(czytaj więcej)

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)

"Historia mówi przez pokolenia". Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 18–19 czerwca #2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

(czytaj więcej)

25 rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy. Pozostają wspomnienia (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated:

Views: 5413

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.